Flag Counter
Flag Counter
 


O Miasteczku Śl. i nie tylko w "GN", cz. 7

Kategoria : 6 II Rzeczpospolita     Data utworzenia artykułu : 2019-10-02 15:21:45

Jubileusz pontyfikatu. Co dalej z wydalonymi Jezuitami z Hiszpanii? Zatarg chińsko - japoński. Rewolucja kulturalna w Bolszewii. O. Gamelli o stygmatyczce Neumann. Olbrzymie honorarium adwokackie.. Zaludnienie według powiatów. "Zalety" pracy w Bolszewii. Francuzi pragną armii międzynarodowej. Litewski zamach stanu w Kłajpedzie. Polska eksportuje parowozy. Jak i po co powstała Liga (...)

>>czytaj dalej<<<


O miejskim browarze, obywatelstwie i podatkach / 2

Kategoria : Bez kategorii     Data utworzenia artykułu : 2019-08-21 17:18:02

Droga do miejskiego młyna. Jeszcze zanim powstało miasteczko Georgenberg istniała przejezdna dróżka, która brała swój początek w dawnym Wielkim Żyglinie. Zapewne już wtedy mogła ona dochodzić także do Tarnowskich Gór, bo na jednej z dawnych map topograficznych tego obszaru uwidoczniono, że z Wielkiego Żyglina do Tarnowskich Gór przebiegała ona w bliskości obecnych (...)

>>czytaj dalej<<<


Z dziejów Kościoła rzymskokatolickiego / 4

Kategoria : Bez kategorii     Data utworzenia artykułu : 2019-08-13 18:08:44

Prześladowanie (IV) za Marka Aurelego. Starania filozofów pogańskich o zniszczenie nauki Chrystusowej doznały znacznego poparcia, gdy na tronie rzymskim zasiadł cesarz, cały oddany pogańskiej filozofii, Marek Aureli (161-180). Uparty w swoich przekonaniach filozoficznych (stoik), innych obok swoich nie znosił, a przeto i chrześcijan, jako wytrwałych wyznawców zasad objawionych od Boga, nienawidził (...)

>>czytaj dalej<<<


Pamiętnik z wojny światowej 1914-1917 /10

Kategoria : Bez kategorii     Data utworzenia artykułu : 2019-08-05 12:01:43

Pamiętnik z I wojny światowej. Front wschodni. Czas wydarzeń: 1915 rok, miesiąc maj-czerwiec. Obszar akcji: Galicja Wschodnia. Jarosław-Przemyśl, Dobromil, wieś Balice, Trzcieniec, Mościsko. Walczące strony: Rosja przeciwko Niemcom i Austro-Węgrom. Wybrane osoby z kart pamiętnika: Autor: E. DE. Henning-Michaelis, wówczas gen. w wojsku rosyjskim, gen. Lichaczew, pułk. Lebiediew, gen Batuszow, gen. Denikin, (...)

>>czytaj dalej<<<


Epizod z młodszych lat życia Akwinaty

Kategoria : Bez kategorii     Data utworzenia artykułu : 2019-07-31 17:38:10

  Rodzice, miejsce urodzenia i śmierci. Święty Tomasz z Akwinu, którego Ojciec św. Leon XIII-ty mianował uroczyście nauczycielem na ziemi i patronem w niebie wszystkich szkół katolickich, pochodził ze szlachetnej rodziny hrabiów Akwinu pod Neapolem w Italii. Ojciec jego nazywał się Landulf, a matka Teodora. (ur. 1225 w Roccoasecca, zm. 1273 w Fossanuova). Jeszcze był małoletnim, a już (...)

>>czytaj dalej<<<


O miejskim browarze, obywatelstwie i podatkach / 1

Kategoria : Bez kategorii     Data utworzenia artykułu : 2019-07-18 12:21:29

Wprowadzenie. W 1793 roku hr. Henckel von Donnersmarck, Łazarz III, przedstawił mieszkańcom miasta propozycję ugody, mającą na celu złagodzenie merytorycznych rozstrzygnięć orzeczenia sądowego, które kończyło spór pomiędzy nim a miastem. Początek był następujący: skargę do sądu złożyło miasto, a to z powodu nie uwzględnienia dawnych przywilejów w nowym urbarzu z 1785 roku. Do (...)

>>czytaj dalej<<<


O papieskim pierścieniu Rybaka i coś jeszcze...

Kategoria : Bez kategorii     Data utworzenia artykułu : 2019-07-04 17:25:12

Pierścień Rybaka. W dniu 20. sierpnia 1914 roku zmarł papież Pius X, jego świeckie imię i nazwisko brzmiało: Giuseppe Melchiorre - Sarto. To wydarzenie spowodowało zamieszczenie w periodyku „Germania” artykułu, w którym opisano tradycję historyczną klejnotu papieskiego, tak zwanego Pierścienia Rybaka (Annulus Piscateris). Od dawnych wieków uchodził on za symbol Papieży, jako (...)

>>czytaj dalej<<<


Wielka Wojna 1914-1918 / 7

Kategoria : 4 Śląsk pod rządami Prus     Data utworzenia artykułu : 2019-06-30 18:16:42

Odezwa wojskowa dla młodzieży.Zacięte zmagania na Wschodnim froncie..Wybór papieża.. Paryż gotuje sie do obrony. Rząd francuski zmienia swoją siedzibę. Czego żąda Anglia od państw neutralnych. Legioniści. Zmagania bitewne pod Lwowem. Odezwa niemiecka do Polaków. Zastępstwo generalnej komendy korpusu gwardii. Berlin C. 2. Dnia 21. VIII. 1914. ODEZWA ! Młodzieńcy w 17 roku życia, (...)

>>czytaj dalej<<<


Z dziejów Kościoła rzymskokatolickiego / 3

Kategoria : Teksty i opisy z dawnych kronik     Data utworzenia artykułu : 2019-06-21 17:46:16

Gnostycy. Rozliczne istniejące i zdrobniałe sekty filozoficzne, powstawały raczej poza społecznością chrześcijańską, oddziaływały one jednak na nią od czasu, gdy wielu pogan, pociągniętych urokiem nowej religii, dawało się ochrzcić i wstępowało do wnętrza Kościoła. Odtąd też zaczęły się wyradzać w łonie samego Kościoła sekty religijne, zarażone duchem filozofii pogańskiej, za nimi poszły też (...)

>>czytaj dalej<<<


Notka o historycznych ruinach

Kategoria : Teksty i opisy z dawnych kronik     Data utworzenia artykułu : 2019-06-09 12:21:42

Ruiny zamku w Odrzykoniu. Niejeden z czytelników przypomni sobie, jak serdecznie uśmiał się w teatrze, kiedy grano komedię Fredry, zatytułowaną „Zemsta”. Znajdą się między czytelnikami i tacy, którzy komedię tą oglądali więcej razy, oklaskując każdorazowo doskonałe postacie cześnika Raptusiewicza, czy sługi Dyndalskiego. Zapewne nie wielu z tych widzów teatralnych wie, że (...)

>>czytaj dalej<<<© Copyright Leonard Hajduk

Design www.bambynek.com