Wszystkich gości :   21091

Flag Counter
Flag Counter
 


Wędrówki teologa - żołnierza do Ziemi św. 1924 r. / 2

Kategoria : Prasa górnośląska     Data utworzenia artykułu : 2022-01-13 20:34:57

Wędrówki teologa-żołnierza do Ziemi św. Chrześcijańska nadzieja. Lud chrześcijański w Konstantynopolu żywi nadzieję, że znów zabłyśnie kiedyś znak Chrystusa Pana nad jej ołtarzami i że zamknięty od 500 lat kapłan dokończy Mszy św. Opowiadają bowiem tak: "Gdy Turcy wdzierali się do Hagii Zofii, kapłan właśnie odprawiał Mszę św. Turcy mordują ludzi jak dzikie zwierzęta. Już (...)

>>czytaj dalej<<<


Dzieje Górnictwa i Hutnictwa na G. Śląsku do 1806 r. / 7

Kategoria : Dzieje Śląska pod władaniem Habsburgów     Data utworzenia artykułu : 2022-01-09 17:35:08

Starania o zaopatrzenie górników w drzewo. Dekret Margrabiego Jerzego z 9. IV.1532 r. Polityka nadań górniczych.Skargi gwarków. Potwierdzenie wszystkich przywilejów i praw.Szczególne postępowanie przy stawianiu odwadniarek.Urzędnicy jako przedsiębiorcy. Ingerencja władz górniczych w zakres działalności  gospodarczej gwarectw. Starania o zaopatrzenie (...)

>>czytaj dalej<<<


Wielka Wojna 1914 - 1918 /15

Kategoria : Wielkie Wojny     Data utworzenia artykułu : 2021-12-31 21:30:04

  Wyścig ku morzu. Front zachodni. Gen. v. Falkenhayn. Wokół koncentracji wojsk niemieckich. Faworyzacja frontu zachodniego. Odrabianie błędów Moltkego. Przeniesienie głównej kwatery z Luksemburga bliżej frontu. Organizowanie silnego frontu na jego prawym skrzydle. Frontowe utrudnienia spowodowane zniszczeniem linii kolejowej. Front zachodni. Po bitwie nad Marną musieli Niemcy (...)

>>czytaj dalej<<<


Wielka Uroczystość w Piekarach

Kategoria : Prasa górnośląska     Data utworzenia artykułu : 2021-12-28 13:50:52

Wielka uroczystość w Piekarach Koronacja Cudownego Obrazu. Na mocy dekretu Ojca św. Piusa XI., który będąc jeszcze Nuncjuszem w Polsce odwiedził Piekary. Otóż tenże Cudowny Obraz Matki Boskiej, przed którym modlił się Nuncjusz, zostanie dnia 15 sierpnia br. (1925 r.) ukoronowany złotymi koronami, które wraz z dekretem z Rzymu już nadeszły do Piekar. Obraz Matki Boskiej Piekarskiej (...)

>>czytaj dalej<<<


Średniowieczne miasto Nysa

Kategoria : Dzieje Śląska we władaniu Piastów     Data utworzenia artykułu : 2021-12-22 09:50:20

Na podmokłych równinach. Nysa Kłodzka, lewy dopływ Odry, rzeka przeszło czterokrotnie od niej krótsza, w swym środkowym biegu nasycała przed wiekami okoliczne łąki tak wielką ilością wody, że nierzadko zamieniały się w moczary. Klimat ze względu na swoją wilgotność był tu dla ludzi niesprzyjający, a jednak zdecydowali założyć na tych bezleśnych terenach swe osady. Woda bowiem w pobliskiej (...)

>>czytaj dalej<<<


Wypiski z G. Ś. prasy z ostatniej ćwierci XVIII w. / 6

Kategoria : Prasa górnośląska     Data utworzenia artykułu : 2021-12-14 13:45:41

"Klapa" z włoskiej wyprawy do Abisynii. Francuzkie kłopoty z królewskim następcą. Zatarg Rosji z Chinami - czy to zarzewie przyszłej wojny? Tajna ingerencja Rosji w sprawy Bułgarii. Nagminne kłopoty z nauką języka polskiego. Lokalne wieści z obszaru górnośląskiego.Ludowe rozruchy w Portugalii. Zadania katolików w zakresie prasy, wypowiedź Ojca św. Italia. Co tam słychać w (...)

>>czytaj dalej<<<


Wspomnienia żołnierza teologa 1924 /1

Kategoria : Prasa górnośląska     Data utworzenia artykułu : 2021-11-16 13:55:04

To wspomnienia żołnierza teologa, który został wcielony do Wehrmachtu pod koniec pierwszej wojny światowej. Otóż postanowił przenieść na papier swoje przeżycia, które uznał za interesujące, przeznaczone szczególnie dla tych , którzy prochu wojennego nie powąchali.Są to opisy wydarzeń, które autor wspomnień przeżył na terenach nazywanych Małą Azją. Wrocław (...)

>>czytaj dalej<<<


Wypiski z Gościa Niedzielnego, Miastecz. Śl. / 10

Kategoria : II Rzeczpospolita     Data utworzenia artykułu : 2021-11-10 11:44:52

Wprowadzenie: Ś.p. ks.biskup Władysław Bandurski. Protestancki teolog wypowiada się o spowiedzi. Bolszewicy odpowiadają socjalistom.Miasto Czarnków.Sejmowa ustawa o pochówkach osób zmarłych. I masona można nawrócić na katolicyzm. Morderstwo w leningradzkim,katolickim kościele. Protest OO. Paulinów częstochowskich. Ś.p. ks. biskup Władysław Bandurski. W niedzielę, dnia 6 bm., (...)

>>czytaj dalej<<<


Wypiski z G. Ś. prasy z ostatniej ćwierci XVIII stulecia / 5

Kategoria : Prasa górnośląska     Data utworzenia artykułu : 2021-10-27 17:37:39

Czesi a Niemcy. Ci co nasz periodyk czytają, wiedzą iż na życzenie cesarza austriackiego zebrali się w Wiedniu wybitni mężowie czescy i niemieccy, by obmyśleć warunki, pod jakimi by w Czechach Niemcy z Czechami pogodzić się mogli i nadal żyć zgodnie obok siebie. Dotąd bowiem obie te narodowości na ziemi czeskiej srodze się wadziły. Sprawa ta jest dla nas wielce ciekawą i pouczającą, boć Czesi przez (...)

>>czytaj dalej<<<


Średniowieczne miasto Brzeg / 2

Kategoria : Dzieje Śląska we władaniu Piastów     Data utworzenia artykułu : 2021-10-16 12:49:45

Najpiękniejszy z kościołów średniowiecznego Śląska. Książę Ludwik I. Zamek w mieście Brzegu. Pierwszy w dziejach miasta wodociąg. Skutki napaści husyckich. Mury obronne. Bartłomiej Stein. Mieszczańskie przywileje.Brama panieńska.Pożar i budowa nowego ratusza.Kazimierz Jagiellończyk oblega miasto. Przekazy źródłowe. Dzięki tymże przekazom źródłowym możemy dość dokładnie (...)

>>czytaj dalej<<<© Copyright Leonard Hajduk

Design www.bambynek.com